• Parapet styropianowy

 

Montaż stolarki okiennej – zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i generalnych remontów wieloletnich budynków – nierzadko wiąże się z wymianą lub pierwotnym montażem okien. Bardzo często zakres prac obejmuje także parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Dokonując zmiany stolarki okiennej, warto rozważyć wygodne rozwiązanie, jakim jest parapet styropianowy, cechujący się wieloma zaletami na tle konkurencyjnych możliwości.

  • Parametry

Czym jest ciepły parapet?

Parapet styropianowy, zwany także ciepłym parapetem, to nowoczesny produkt izolacyjny, który doskonale wpisuje się w aktualne trendy ochrony środowiska i ekologii. Do jego produkcji nie stosuje się heksabromocyklododekanu, który używany jest jako środek opóźniający zapłon w przypadku potencjalnego pożaru – w zamian wykorzystywane są nowoczesne, ekologiczne dodatki uniepalniające w trosce o środowisko naturalne.

Rozwiązanie to nie tylko doskonale komponuje się z nowoczesnym budownictwem pasywnym, ale także sprawdza się w przypadku termomodernizacji starszych budynków, których podejmujemy się przy okazji wymiany stolarki okiennej. Profile parapetu styropianowego stanowią bardzo dobrą podporę dla stolarki. Co więcej, wykazują właściwości izolacyjne, chroniąc nie tylko przed wiatrem, ale także wodą. Zastosowanie profili dodatkowo przyspiesza i ułatwia montaż okien.

Dostępne w naszej ofercie ciepłe parapety – podobnie jak parapety styrodurowe XPS– to doskonała podpora dla stolarki, dzięki czemu montaż okien jest nie tylko łatwiejszy, ale i szybszy. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że parapety te cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu stanowią zabezpieczenie nie tylko przed wodą, ale także wiatrem lub temperaturą panującą na zewnątrz. Oferowane przez nas ciepłe parapety posiadają taśmę rozprężną, która wyróżnia się wysokimi parametrami zarówno pod kątem izolacji, jak i akustyki. Taśma ta przyklejana jest do profilu PVC, który nie tylko wzmacnia sam parapet, ale zarazem ułatwia montaż metalowego parapetu zewnętrznego, wokół którego można zamocować następnie sztukaterię elewacyjną, na przykład podparapetniki i podokienniki.

Parapety styropianowe – właściwości i zalety

Ciepły parapet wykonany ze styropianu cechuje się klasą reakcji na ogień E (tzw. Euroklasa), a jego wytrzymałość na zginanie wynosi ponad 250 kPa. Obciążenie użytkowe takiego parapetu to aż 6000 kg/m2, a naprężenie ściskające parapetu przekracza 200 kPa. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,034 W/mK.

Parapet styropianowy to produkt samogasnący, którego zaletami są nie tylko wspomniana już bardzo duża wytrzymałość na obciążenia, ale także minimalna nasiąkliwość. Warto także mieć świadomość tego, że parapety te wyróżnia wysoka stabilność wymiarowa, a także doskonały współczynnik izolacyjności termicznej. To właśnie te cechy sprawiają, że montując ciepły parapet styropianowy, można w łatwy sposób wyeliminować nieszczelności, zaizolować pomieszczenie i przestać martwić się chłodem, który być może do tej pory przenikał między oknem a parapetem do naszego domu.

Dlaczego warto postawić na ciepły parapet?

Dostępne w naszej ofercie ciepłe parapety dwustronne wykonane ze styropianu EPS 200 dostępne są w sześciu wariantach różniących się wymiarami, co umożliwia zakup i dopasowanie parapetu do własnych potrzeb i możliwości przestrzennych otworu montażowego. Wśród powodów, jakimi warto się kierować, stawiając na parapet styropianowy, z pewnością należy wymienić wyeliminowanie uczucia nieprzyjemnego chłodu od okna oraz wyeliminowanie zjawiska szronienia dolnej ramy okiennej.

 

Dzięki parapetom styropianowym możliwe jest także poprawienie właściwości izolacyjnych, a tym samym właściwości energetycznych całego budynku. Ponadto styropianowe parapety pozwalają na uniknięcie rozwoju pleśni i grzybów, a zarazem wykazują wysokie właściwości dźwiękochłonne, co może w znacznym stopniu poprawić komfort niejednego mieszkańca. Warto również pamiętać o tym, że jest to produkt ekologiczny, wykorzystujący uniepalniające dodatki, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo domowników oraz środowisko naturalne.